18.03.2018.
Naprawa notebooków PDF Drukuj Email
Spis treści
Naprawa notebooków
Rodzaje napraw
Eksploatacja notebooków

Eksploatacja notebooków

Aby nasz notebook działał jak najdłużej i był w dobrym stanie
należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na temperaturę otoczenia. Podczas pracy nasz notebook wydziela ciepło, a wysoka temperatura utrudni lub wręcz uniemożliwi prawidłowe chłodzenie podzespołów takich jak procesor czy pamięć. Może to skutkować głośną pracą, błędami systemu, a w ostateczności nawet trwałym uszkodzeniem sprzętu. Dlatego starajmy się pracować w chłodnych, przewiewnych miejscach. Należy też zwrócić uwagę, aby nie zasłaniać wlotów i wylotów powietrza na obudowie. Nie powinno się również pracować w pobliżu źródeł fal elektromagnetycznych jak telewizor, czy kabel elektryczny wysokiego napięcia, gdyż może to spowodować uszkodzenie danych.

Nigdy nie należy dotykać palcem lub innym przedmiotem wyświetlacza LCD. Zabawne może być obserwowanie kolorowych fali powstających przy dotykaniu, ale grozi to trwałym uszkodzeniem matrycy, która jest bardzo wrażliwym urządzeniem. Należy również zachować ostrożność podczas jej czyszczenia i robić to tylko specjalnymi płynami, pamiętaj iż podczas tego zabiegu notebook powinien być wyłączony.

Najgorsze co może się przydarzyć to upadek notebooka. Aby tego uniknąć nie zostawiaj go nigdy na brzegu stołu lub innej niestabilnej podstawie. Upadek na podłogę prawie na pewno oznacza zniszczenie komputera (przede wszystkim uszkodzenie matrycy, obudowy oraz dysku twardego). Sprawdź, czy na odwrocie obudowy znajdują się gumowe podstawki. Zapobiegają one ślizganiu położonego notebooka. Dzięki temu, unikniesz przypadkowego zepchnięcia.

Staraj się nie spożywać posiłków przy laptopie, zwłaszcza wtedy gdy jest włączony. Jeśli jednak nie masz wyjścia, uważaj aby nie nakruszyć na klawiaturę. O wiele groźniejsze jest natomiast wylanie płynu (np. kawy, herbaty czy piwa). Laptop może ucierpieć już od kilku kropel wody, jeśli dostaną się w nieodpowiednie miejsce. Pamiętaj również, aby po posiłku umyć ręce mydłem, zanim wrócisz do pracy. Używanie touchpada lub klawiatury tłustymi palcami nie wróży nic dobrego.

Zwróć uwagę aby proces ładowania baterii zawsze przebiegał do końca. Częściowe ładowanie może również powodować skrócenie żywotności baterii oraz czasu jej pracy.

Pamiętaj też, aby regularnie robić kopie zapasowe najważniejszych danych na inny dysk zewnętrzny lub płytę CD czy DVD. Nigdy nie wiesz, czy następnego dnia Twój notebook nie ulegnie uszkodzeniu.


KILKA DROBYCH RAD DLA PODRÓŻUJĄCYCH.

Przed podróżą:

Sprawdź, czy poszczególne elementy zestawu są przygotowane do komunikowania się ze sobą - czy masz wszystkie kabelki, sterowniki itp.
Naładuj baterie (warto mieć zestaw zapasowy), przygotuj ładowarki.
Upewnij się, że będzie można skorzystać z zasilania sieciowego u celu podróży, ewentualnie przygotuj odpowiednie przejściówki.
Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, sprawdź, czy w twoim bagażu nie ma przedmiotów, których nie wolno zabierać na pokład. Dowiedz się, jakie są ograniczenia wielkości i ciężaru bagażu podręcznego i ile w ogóle bagażu można zabrać ze sobą.

W podróży:

Nie woź torby ze sprzętem na siedzeniu samochodu - przy gwałtownym hamowaniu może spaść, może też stać się łupem złodzieja, gdy zatrzymasz się na czerwonym świetle. Zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem będzie podłoga samochodu lub bagażnik.
Nie zostawiaj sprzętu bez nadzoru ani na chwilę, nawet gdy zatrzymujesz się samochodem przy kiosku. Jeśli używasz notebooka w biurze, zabezpiecz go odpowiednią blokadą.
Nie przechowuj poufnych danych na dysku notebooka (w ostateczności - tylko w postaci zaszyfrowanej).


PORADY DLA BIZNESMENA.

Praca z notebookiem niczym w zasadzie nie różni się od pracy z typowym komputerem stacjonarnym. Pomijamy tu różnice w urządzeniach wskazujących (myszka - touchpad). Ale ze względu na warunki, w jakich użytkujemy komputer przenośny, na mniej uważnego użytkownika czyha szereg niebezpieczeństw.

Do przenoszenia notebooka najlepiej wykorzystywać specjalnie przystosowaną torbę z uchwytami. Przy przenoszeniu go bez niej, a zwłaszcza nonszalancko pod pachą, możemy go upuścić. Siła grawitacji nawet z niewielkiej wysokości zabije skutecznie każdy komputer przenośny (chyba że dysponujemy modelem odpornym na tego typu sytuacje, jak np. "pancerny" ToughBook Panasonica czy Army California Access). Ale nawet przenoszony w torbie notebook powinien być traktowany niemal jak jajko - uderzenie w jakąkolwiek przeszkodę może spowodować kłopoty z dyskiem twardym, a postawienie na nim cięższego przedmiotu - pęknięcie ekranu LCD.

Niebezpieczny długopis! Częstą nieostrożnością przy pracy z notebookiem jest niefrasobliwe korzystanie z długopisu lub ołówka. Gdy zapisujemy coś na papierze pamiętajmy, gdzie odkładamy długopis. Zostawienie go na klawiaturze komputera przenośnego w niczym mu nie zagraża (chyba że jest to niezbyt szczelne pióro wieczne) dopóki w pośpiechu nie zamkniemy pokrywy ekranu. Na pewno w ten sposób nie zepsujemy długopisu, ale ekran LCD może nie wytrzymać takich "bliskich spotkań".

Okazja czyni złodzieja! Gdy korzystasz z notebooka na terenie firmy, zwłaszcza takiej, gdzie przepływ ludzi (klientów, odwiedzających) jest dość znaczny i trudno kontrolowany, postaraj się, aby Twoja maszyna była zabezpieczona linką antykradzieżową (Kensigton Lock lub podobną). Pokusa łatwego zdobycia urządzenia wartego tyle, co mały samochód może dla niektórych okazać się nie do odparcia. Nie kładź torby z notebookiem na siedzeniu pasażera obok siebie ani za sobą (nawet jeśli masz pojazd 3-drzwiowy), a gdy to zrobisz, nie podróżuj z odblokowanymi drzwiami, bo stojąc na czerwonym świetle nawet nie mrugniesz okiem, gdy ktoś pozbawi Cię cennego sprzętu. Grozi także zbicie szyby (co też już się zdarzało), więc nie pozostaje nic innego, jak przewozić notebook w bagażniku.

Uważaj gdzie siadasz! Uważaj przy korzystaniu z napędu CD-ROM/DVD-ROM notebooka, zwłaszcza gdy napęd ten umieszczony jest z przedniej strony komputera przenośnego. Ponieważ najczęściej komputer taki stoi blisko krawędzi stołu czy biurka, wysunięta tacka napędu CD-ROM może być łatwo złamana, gdy wstajemy, a zwłaszcza, gdy siadamy. Nawet w naszej redakcji nie ustrzegliśmy się podobnego wypadku, a wymiana napędu w komputerach przenośnych jest znacznie droższa niż w biurkowych odpowiednikach.

Posiadasz uszkodzonego notebook-a?
Zadzwoń: +48 513-322-708 lub wyślij e-mail: serwis@hardsystem.pl


 
zakres-uslug.jpg
Menu główne
START
O FIRMIE
USŁUGI
:: Naprawa notebooków
:: Naprawa monitorów
:: Odzyskiwanie danych
:: Regeneracja baterii
OPISY NAPRAW
OBSŁUGA FIRM
CENNIK
GWARANCJA
FORMULARZE
WYSYŁKA
KONTAKT
Punkt przyjęcia
Aktualny czas
Sonda
Jakiego producenta laptopów polecasz ?
 
Gościmy
© 2006-2017 ..:: HARD SYSTEM ::..
Naprawa notebooków | Naprawa monitorów LCD | Regeneracja baterii do notebooków | Odzyskiwanie danych

administrator: Adam Kałwiński